INCA BOUTIQUE FARALYA

Blogdan

Faralya: Doğal ve Bakir Faralya Köyünü Ziyaret Etmek İçin Beş Neden

Faralya size  doğanın mavinin  yeşilin dalgalar ile dağların huzur içinde dans ettigi doğa içinde, manzarasıyla koylarıyla deniziyle mükemmel,doğal özel hissedeceğiniz efsane tatil sunmaktadır .

Bizi ziyaret etmeniz birçok neden daha

Doğal güzellikleriyle turizmde eşsiz bir yeri olan Fethiye Faralya, tarihi kalıntılarıyla da öne çıkıyor. Yörenin geneli sit alanı olarak korunuyor. Kelebekler Vadisi’ni gören bir konumda olan köy, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buradan dökülen şelale ise yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih ettiği doğal güzelliklerden biridir.

Aktaş Plajı

Faralya’da bulunan Kelebek Vadisi ve Kabak Koyu’nun dışında Aktaş plajı da ziyaretçilerin sevdiği alanlardan biridir. Bu alanın bir bölümü ufak tefek taşlarla kaplıdır. Çevresindeki beyaz kayalar ortama farklı bir hava katar. Temiz kumsalı ve berrak deniziyle yaz ayları için ideal bir alandır.

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Faralya’nın en meşhur ikinci koyudur. Köyün bitiminde başlayan koya ulaşım küçük patikalardan veya traktör kullanarak sağlanabilir. Patikadan yürüyüş yaklaşık 20 dakika sürer. Bunun dışında bölgede sıkça tercih edilen tekne turlarıyla da bu koya gidilebilir. Koydan girilen deniz temiz, berrak ve durgun bir suya sahip.

Kabak Koyu’nda bölgedeki diğer koylarda olduğu gibi yeşilin ve mavinin buluştuğu muhteşem bir ortam vardır. Zaman zaman burada mini konserler de yapılır. Kabak Koyu bitki çeşitliliği açısından da dikkat çekicidir. Alan büyük kaktüsler, zakkumlar, nar ağaçları ve begonviller ile kaplıdır.

Tarihi Kalıntılar

Muğla Faralya’da Likyalılar ve Romalılara ait kalıntılar, doğa ile iç içe geçmiş halde bulunur. Likyalıların dillerinde ait yazılı eserler, mezarlar ve anıtların bir kısmı Faralya yakınlarında da bulunur. Roma Dönemi’ne ait lahitler de başka kalıntılar da köyde görülmeye değer alanları oluşturur. Ayrıca Türkiye’deki en uzun yürüyüş yolu da Antik Likya yolu dur. Bir bölümü Faralya’dan geçen yol doğa yürüyüşü için eşsiz bir alternatiftir.

Faralya Nerede? Nasıl Gidilir?

Faralya, Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre, Ölüdeniz’e 9 kilometre mesafededir. İlçe merkezinden düzenli olarak sefer yapan toplu taşıma araçlarıyla köye gidilebilir. Bu araçlar Ölüdeniz üzerinden yaklaşık 15-20 dk sürede köye ulaşmayı sağlar.

Deniz yoluyla ulaşmak isteyenler Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Kabak Koyu’na gelebilir. Koy üzerinden minibüs, taksi ile veya yaya olarak köye varılabilir.

Özel araçla bölgeye gitmek isteyenler Fethiye üzerinden Ovacık yoluna geçip Ölüdeniz tarafında ilerledikten sonra Ölüdeniz’e varmadan sola devam ederek Faralya’ya ulaşabilir.

Henüz ikna olmadınız mı?

Kimi güzellikler gizlenmeyi pek sever ama gerçeklerin mutlaka ortaya çıkmak gibi bir alışkanlığı da vardır. Faralya da işte böyle sonradan keşfedilmiş ama ziyaretçilerini kendine hayran bırakmış bir köy.

İsmi Uzunyurt olarak değiştirilse de gönüllerin Faralya’sı olan bu yerde hem yazın hem kışın yapabileceklerinizi görünce bu zamana kadar gitmemiş olduğunuza üzüleceksiniz.

Sizleri ölmeden cenneti tattıracak güzellik Faralya ile tanıştırmanın tam vakti. Kışı tam yaşayamadan bahara koşar adımlarla giderken yolunuz Faralya’ya düşerse diye:

Köyden organik ne varsa almanız mümkün. Domatesi, biberi, salatalığı ne varsa arabanıza yükleyeceksiniz nasıl olsa ama özellikle bal ve ada çayı almayı unutmayın.

Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçindiği için ve günlük tüketim malzemeleri kendileri ürettiği için tercihinizi bu yönde kullanabilir ve ev yapımı salça, tarhana, bal, erişte gibi birbirinden leziz ürünler satın alabilirsiniz.

Fethiye’den Faralya’ya giden dolmuşları kullanarak köye ulaşabilirsiniz. Koylara inmek için minibüs, taksi gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

3 comments

 1. Seda Elibol - 11 Mart 2016 11:47

  Tek kelimeyle Faralya Muhteşem doğasıyla ve temiz havasıyla büyülüyor.Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

  Cevapla
 2. Vassilis Mastorostergios - 11 Mart 2016 11:47

  This is a comment to see how it looks. Phasellus molestie magna non est bibendum non venenatis nisl tempor. Suspendisse dictum feugiat nisl ut dapibus. Mauris iaculis porttitor posuere. Praesent id metus massa, ut blandit odio. Proin quis tortor orci. Etiam.

  Cevapla
  • Vassilis Mastorostergios - 11 Mart 2016 11:47

   Comment reply! Phasellus molestie magna non est bibendum non venenatis nisl tempor. Suspendisse dictum.

   Cevapla

Mesajınız mı Var ?

Scroll Up